Wyposażenie roweru
dodany: 11-11-2010, czytany: 12222, kategoria: Warsztat, ocena:




Co warto mieć w domu, a co zabrać ze sobą ?
Każdy użytkownik roweru powinien być przygotowany na różne niespodzianki, jakie mogą go spotkać w czasie codziennej lub weekendowej przejażdżki. Nie wszystkie rowery to skomplikowane konstrukcje, których naprawę najlepiej aby przeprowadzał wyspecjalizowany serwis. Większość z tych niezbędnych można z łatwością wykonać samemu, a niejednokrotnie będziemy po prostu do tego zmuszeni.
W tym artykule przedstawimy zestaw narzędzi oraz części zapasowych, które można określić jako niezbędne minimum.
Pompka - najlepiej mieć dwie. Jedną w domu, podłogową (dla wygody) i wyposażoną w manometr, który pozwoli dobrać odpowiednie ciśnienie w oponach oraz szybko i bez wysiłku napompować koła.
Drugą podręczną zabieramy ze sobą w drogę. Taka pompka często sprzedawana jest z odpowiednim uchwytem, który mocujemy do ramy.
Są też mini-pompki zasilane nabojem z CO2 (podobne kiedyś stosowało się do syfonów :) ). Są bardzo małe, więc bez trudu zmieścimy je w torbie pod siodłem, do tego wygodne gdyż nie musimy pompować koła ręcznie, ale naboje są jednorazowego użytko dlatego warto wozić ze sobą co najmniej dwa.
Łyżki do opon - obowiązkowe na naszej liście, wozimy je zawsze ze sobą. Bez nich zdjęcie opony z koła będzie dosyć uciążliwe, dlatego warto je mieć pod ręką.
Multitool - scyzoryk wśród kluczy - bardzo przydatny zestaw imbusów oraz wkrętaków płaskich i krzyżakowych (czasem w zestawie jest łyżka do opon). Z racji, że wszystkie są ciasno upakowane obok siebie, zajmuje on mało miejsca. Przy pomocy tego zestawu odkręcimy większość śrub w rowerze. Dobry do napraw na trasie, w domu będzie mało wygodny w użyciu, dostępne są lepsze narzędzia.
Skuwacz do łańcucha - kolejne, według nas, narzędzie obowiązkowe w domu jak i na trasie. Być może nie użyjemy go zbyt często, ale będziemy za nie wdzięczni gdy taka okazja się nadarzy. Dostępne są różne wersje, od profesjonalnych do mini, więc bez problemu zmieści się w torbie. Jeśli nigdy nie spotkaliście się z tym narzędziem lub nie wiecie jak się nim posługiwać, zachęcamy do sprawdzenia na czym polega rozkuwanie łańcucha.
Dętki - nie jest to coś niezbędnego, w przypadku gdy zawsze wozimy ze sobą zestaw łatek. Warto mieć w domu dwie sztuki w zapasie. A jeśli mamy jeszcze miejsce w torbie to jedną zabieramy ze sobą. Przy okazji zachęcamy do sprawdzenia jak wygląda wymiana dętki w praktyce.
Zestaw łatek - środek ratunkowy pierwszego kontaktu, który zajmuje mało miejsca i pozwoli naprawić przebitą dętkę. Zajmie to na pewno więcej czasu niż wymiana dętki na nową. Wozimy go zawsze ze sobą.
Urządzenie oraz preparat do czyszczenia łańcucha - pozwolą na łatwe i szybkie usunięcie piasku, kurzu, błota i innych zanieczyszczeń z łańcucha, w tym także smaru, co znacząco przedłuży jego żywotność.
Smar do łańcucha - sprawi, że cały układ napędowy będzie pracował cicho i wolniej się zużyje.
Płyn do mycia naczyń, gąbka, szmatki oraz preparat do pielęgnacji - od czasu do czasu warto umyć cały rower.
O autorze:
Nick: Adam Grabski
Wiek: 40
Miasto: Pabianice
Punkty: -10
Napisz komentarz:
Musisz się zalogować, aby móc pisać komentarze. Przejdź do logowania.