Nowa grupa Shimano XT dodany: 04-05-2011, czytany: 5380, ocena:

Nowa grupa Shimano XT.

Niespełna rok od wprowadzenia 10 rzędowych napędów Dyna-Sys od Shimano doczekaliśmy się premiery całkowicie nowej grupy XT.  Wiele rozwiązań technicznych czerpać będzie ona z topowej grupy XTR.

Jedną z ważniejszych nowości jest możliwość wyboru pomiędzy wariantem z dwurzędową a trzyrzędową korbą. Wariant z dwoma zębatkami jest dostępny w wersjach 40/28T lub 38/26T. Środkowy blat w wersji trzyrzędowej został wykonany z kompozytu w celu obniżenia masy i zwiększenia trwałości. Waga dwurzędowej korby to 820g, a trzyrzędowej 860g.

Kolejną nowinką są hamulce. Bardzo przypominają te z grupy XTR. Znajdziemy w nich także radiatory odprowadzające ciepło! Klamki również wyglądają na konstrukcyjnie zbliżone do XTR. Producent twierdzi, że nowe hamulce są 25% mocniejsze od swoich poprzedników (BR-M775).

Nową konstrukcją są również manetki XT. Zastosowano w nich mechanizm Advanced Light Action z indeksacją VIVID co sprawia, że zmiana przełożeń między dwoma największymi koronkami i dwoma najmniejszymi wymagać będzie od użytkownika użycia takiej samej siły. Lewa manetka posiada przełącznik, który umożliwi nam wybór trybu pracy z dwurzędowego na trzyrzędowy. Dostępna będzie także wersja I-Spec, która umożliwia zintegrowanie klamki z manetką. Oszczędzi to zarówno miejsce na kierownicy jak i zmniejszy wagę całej konstrukcji.

Przerzutki przeszły tylko kosmetyczne zmiany. Tylna z wyglądu upodobniła się do tej z grupy XTR, a w przedniej zastosowano śruby regulacyjne pod kątem ułatwiając do nich dostęp. Liczący każdy gram będą zawiedzeni - obu przerzutką troszkę się utyło.

Kolejnym bardzo interesującym elementem są koła. Będą oferowane w dwóch wersjach – race i trail. Pierwsza znajdzie swe zastosowanie w maszynach do XC i maratonów, druga zaś świetnie odnajdzie się w rowerze All-Mountain. Model WH-M785 (Race) otrzymał obręcz o profilu 19x559 z 15 mm ośką z przodu i szybkozamykaczem z tyłu. Z kolei koła WH-M788 (Trail) dostały szerszą bo 21 mm.

Nowe XT będzie dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnej i czarnej. W sklepach pojawić ma się już w czerwcu.

Ceny w USD kształtują się następująco:

  • Korby: 320USD
  • Hamulce: 160USD /sztuka
  • Manetki: 160USD
  • Tylna przerzutka: 110USD
  • Przednia przerzutka: 55USD
  • Koła: 750USD
  • Pedały: 150USD

 

Napisz komentarz:

Musisz się zalogować, aby móc pisać komentarze. Przejdź do logowania.