Puchar Świata XC dodany: 29-04-2011, czytany: 2644, ocena:

W ubiegłą sobotę na trasach RPA ruszyła kolarska rywalizacja w Pucharze Świata XC.  W Pietermaritzburgu gdzie odbywały się zawody nie zabrakło także naszych reprezentantów. Na podium w kategorii mężczyzn do lat 23 znalazł się Marek Konwa z grupy Milka Trek MTB Racing Team. Po raz pierwszy zawodnicy w tej kategorii walczyli na swoim własnym wyścigu bez towarzyszących im zawodników Elity. Jego trzecia lokata napawa optymizmem przed następnymi kolarskimi zmaganiami. Marek od samego początku utrzymywał się na początku stawki prowadzącej wyścig i zakończył go pewnie na pudle. Z polskiej obsady tego wyścigu można także wspomnieć o Piotrze Brzózce który zajął siódme miejsce oraz Kornelu Osickim uplasowanym na czternastej lokacie – obaj z grupy JBG2 Professional MTB Team. Zwyciężył Włoch Gerhard Kerschbaumer a jako drugi na mecie zameldował się Austriak Alexander Gehbauer.

8 Fletcher David (Wielka Brytania) +02:47
9 Minnaard Marco (Rabobank-Giant Offroad Team) +02:58
10 Jonsson Olof (Rocky Roads-Orbea) +03:11

14 Osicki Kornel (JBG2 Professional MTB Team) +03:37

W wyścigu Elity kobiet pokładaliśmy zapewne największe nadzieje z racji występującej tam naszej mistrzyni świata Mai Włoszczowskiej z grupy CCC Polkowice. Obok niej na starcie znalazły się także Anna Szafraniec i Magdalena Sadłecka. Sam początek wyścigu niestety nie był pomyślny dla naszych zawodniczek. Kilometr po starcie doszło do kraksy która przyblokowała Włoszczowską i Sadłecką. Obie spadły do czwartej dziesiątki wyścigu i miały w ten sposób utrudnione zadanie. Pomyślniej start ułożył się dla Szafraniec. Od samego początku jechała w czołówce na szóstej pozycji. Włoszczowska dzielnie przebijała się przez kolejne rywalki i po pierwszym okrążeniu była już 27. Z każdym kilometrem trasy odrabiała stracone pozycje. Ostatecznie zajęła ósme miejsce tracąc do zwyciężczyni wyścigu 5:26. Szafraniec na mecie uplasowała się na 22 lokacie a Sadłecka na 34 miejscu. Zwyciężyła Chinka Chengyuan Ren (Specialized Racing Team). Druga była Francuzka Julie Bresset (BH-Suntour-Peisey Vallandry) a na ostatnim miejscu podium znalazła się Irina Kalentieva (Topeak Ergon Racing Team).

10 Osl Elisabeth (Ghost Factory Racing Team) +05:57

Wśród kobiet w kategorii U23 świetnie zaprezentowała się też Paula Gorycka ustępując miejsca tylko Norweżce Elisabeth Sveum. Kto wie czy wynik młodej polki nie byłby lepszy gdyby nie upadek którego doznała na jednym z zjazdów? Gorycka dojechała do mety 52 sekundy po Sveum jak się później okazało z skręconym stawem skokowym który był prawdopodobnie efektem jej upadku. Czekamy z niecierpliwością na jej następne starty w Pucharze Świata.