To kierowcy najczęściej powodują wypadki! dodany: 23-11-2010, czytany: 4096, ocena:

Naukowcy z uniwersytetu Monash w Australii przeprowadzili ciekawy eksperyment mający na celu zbadanie co jest najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem rowerzystów.

W tym celu 13 ochotnikom zamontowano na kaskach kamery i poproszono każdego o nagranie 12 godzin materiału na przestrzeni 4 tygodni. W ten sposób udało się zebrać ponad 127 godzin zdjęć, które następnie poddano analizie.

Kamery wychwyciły 54 zdarzenia, wśród których znalazły się 2 kolizje, 6 "prawie" kolizji (kiedy to rowerzysta musiał wykonać gwałtowny manewr aby uniknąć zderzenia) oraz 46 innych zdarzeń, gdzie rowerzyści w jakimś stopniu musieli uniknąć kontaktu z innym pojazdem.

W 88.9% przypadków rowerzyści poruszali się zgodnie z przepisami zanim doszło do niebezpiecznych zdarzeń. Z których większość miała miejsce w pobliżu lub skrzyżowaniach. W 40.7% przypadków przyczyną była nagła zmiana pasa ruchu przez kierowców. W 87% przypadków winę za doprowadzenie do niebezpiecznej sytuacji ponosili kierowcy, a 83.3% z nich w ogóle nie zauważyło rowerzystów.

Badania wykazały, że rowerzyści, którzy często spoglądali za siebie w celu oceny sytuacji byli najmniej narażeni na udział w kolizjach.

Cały artykuł znajdziecie na tej stronie

Napisz komentarz:

Musisz się zalogować, aby móc pisać komentarze. Przejdź do logowania.