Poduszka powietrzna dla rowerzysty dodany: 08-11-2010, czytany: 4709, ocena:


O tym że warto nosić kask w czasie jazdy na rowerze nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są jednak osoby, które kasków nosić nie lubią bądź nie chcą ze względów estetycznych. W Szwecji natomiast jest też grupa osób, których martwi wygląd ich fryzur po jeździe z kaskiem na głowie. Do tego grona musiały zaliczać się dwie studentki uniwersytetu w mieście Lund - Terese Alstin i Anna Haupt.

Obie panie wpadły na pomysł a następnie zaprojektowały urządzenie w postaci specjalnego kołnierza, które pełni funkcję poduszki powietrznej. Zajęło im to ponad 5 lat, a swój wynalazek szwedki nazwały "Hövding" - co można przetłumaczyć jako "Wódz".

Urządzenie nosi się wokół szyi, przypomina duży kołnierz lub szal, a panie postarały się o to aby nie wyglądało specjalnie brzydko.  Posiada ono specjalne czujniki, które reagują na zmianę położenia i w razie potrzeby uruchamiają mechanizm napełniający poduszkę gazem, co zajmuje 0.1 sekundy.

Projektantki twierdzą, że przeprowadziły setki testów, w których sprawdzane były na manekinach różnego typu wypadki jakim mogą ulec rowerzyści i dzięki temu mechanizm zadziała tylko kiedy będzie to konieczne.

Poduszkę w akcji możecie zobaczyć na filmie poniżej.Warto jeszcze dodać, że urządzenie nie będzie tanie i ma kosztować około 1200 PLN (260 funtów).


Napisz komentarz:

Musisz się zalogować, aby móc pisać komentarze. Przejdź do logowania.

Komentarze (1):

avatar użytkownika

#Kratos (0), 22-05-2011 22:43:57

1200 zł to trochę za dużo. Wole już jeździć w kasku full face.

zgłoś ten komentarz | odpowiedź

Napisz komentarz:

Musisz się zalogować, aby móc pisać komentarze. Przejdź do logowania.